Get personal help with your studies from any of the 45,000 experienced experts on Studybay

  • No intermediaries
  • No plagiarism
  • Any Subject
  • Always on time

Here’s an example of project completed by our experts:

Normal Probability Distributions & Estimates and Sample Sizes (Example)

Document Preview:

NAME: __________________________________________________ STA2023 - PRACTICE QUESTIONS FOR TEST # 3 MULTIPLE-CHOICE QUESTIONS (CH. 6 & 7) >z=1.5 .read from std.normal table 1.5 column against 0. This give the answer as 0.9332. =0.9332 (A) >prob that z>-1.82; p(z>-1.82)=p(z<1.82) Answer is 0.9656 frm the std.normal tables. =0.9656 (A) >1-0.7224;=0.2776 from the std.normal tables. =0.2776 (C) >p(-1.08<=z<=1.08);read 1.08 from the table.this gives 0.8599;1-0.8599=0.1401 0.1401+0.1401=0.2802;1-0.2802=0.7198. = 0.7198 (D). >1-p(z<=2.27)=1-0.9884=0.0116(area right unshaded side);1-p(z<=0.73)=1-0.7673=0.2327(left unshaded side);total unshaded part=0.2327+0.0116=0.2443;1-0.2443=0.7557. = 0.7557 (D) >1-p(z=3.01);1-0.9987=0.0013;0.5+0.0013;1-0.5013=0.4987. =0.4987 (D) >p(z=2.41)=0.9920;1-0.9920=0.008;0.5+0.008=0.508;1-0.508=0.4920. =0.4920 (C) >p(z<-2.33)=1-p(z>2.33);1-0.9901;0.0099;answer is 0.0099. There was a mistake in your multiple choices. Answer = -1.89º (A). Answer = -0.57º (B) >.mean=60 std.deviation=4.0;p(x<=53)z=((53-60)/4);p(z<-1.75);p(z<-1.75)=p(z>1.75);(1-0.9599); =0.0401 (B). >u=150 000 z=((154 000-150000)/2300)=+2;p(z>2);(1-p(z=2));1-0.9772=0.0228;multiply 0.0228 by 100 to get equal to (z or t depending on which type of confidence interval you are calculating) times the standard deviation divided by the square root of the sample size. We use t-distribution because the sample size is small E = t*s/sqrt(n) =2.201*4.2/sqrt(12) =2.668570679 =2.669 to 3 dp (B) 30. n=10 mean=12.8 and s=4.9 and we need 95% To compute confidence interval for µ we need the t multiplier and the standard error (sn√) Df==n-1 =10-1 =9 For a 95% confidence interval with 9 degrees of freedom t∗=2.262 SE(mean)= s/(sqrt(n)) =4.9/(sqrt(10)) =1.5495 Confidence interval for µ is: 12.8 ± 2.262 (1.5495) = 12.8 ± 3.504969 =16.304969 and 9.295031 = 9.29 < µ < 16.31 (B) [...]

Order Description:

STA2023 - PRACTICE QUESTIONS FOR TEST # 3 MULTIPLE-CHOICE QUESTIONS (CH. 6 & 7) Disclaimer: These questions may be used sample review questions for TEST # 3. However, its contents may not necessarily correspond to the actual test questions. It is the student's responsibility to supplement his/her studies from the textbook, student solution manual, TEC and visiting Math Lab for better performance. No written or oral excuses will be accepted for this. MULTIPLE CHOICE. Choose the one alternative that best completes the statement or answers the question.

Subject Area: Mathematics

Document Type: Dissertation Proposal

This project has already been completed by one of the Studybay experts. The client rated this project:

Project's rating is 5/5

Price $30

Words 1100

Pages 4

Completed in 4 days

Expert wanzula maithya

Client Review

I appreciate his work by finishing up my assignment on time and providing an excellent math solving solutions. Great work!

Positive
03.22.2017

Similar projects

Subject of the project is Mathematics   Type of the project is Dissertation Proposal

Mathematics Trail

Subject of the project is Mathematics   Type of the project is Dissertation Proposal

Statistics homework

Subject of the project is Mathematics   Type of the project is Dissertation Proposal

Chapter 1 Review Topics

Subject of the project is Mathematics   Type of the project is Dissertation Proposal

Exercise 6

Subject of the project is Mathematics   Type of the project is Dissertation Proposal

History of logs

Need Help With a Project on This or Another Topic?

Cooperate with seasoned experts directly — create your project now and start getting help in 2 minutes.

Studybay top experts

Reviews from Studybay Community

  • Our Studybay rating is:
    4.9
  • Our ReviewCentre rating is:
    4.8
  • Our SiteJabber rating is:
    4.5